"პუტინი არალეგიტიმური პრეზიდენტია... ჩვენ უნდა გავაორმაგოთ ძალისხმევა სანქციების მიმართულები" | სენატორი გრეჰემი კიევში ჩავიდა
"პუტინი არალეგიტიმური პრეზიდენტია... ჩვენ უნდა გავაორმაგოთ ძალისხმევა სანქციების მიმართულები" - ამის შესახებ ამერიკელმა სენატორმა ლინდსი გრეჰემმა განაცხადა, რომელიც კიევში დღეს, 18 მარტს ჩავიდა და პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის შეხვდა.
"რაც შეეხება პუტინის არჩევნებს, ის არალეგიტიმურია. ის არალეგიტიმური პრეზიდენტია. ის მართავს ტერორისტულ სახელმწიფოს, ამიტომ ჩემი პასუხი მის არჩევაზე, როდესაც დავბრუნდები ვაშინგტონში, იქნება კანონპროექტის შემოღება, რომელიც რუსეთს აშშ-ის კანონმდებლობით ტერორიზმის სპონსორ სახელმწიფოდ აღიარებს, რადგან ეს ასეა," - განაცხადა გრეჰემმა.
სენატორის განცხადებითვე, რუსეთში მოწოდებული მონაცემები ფსევდოარჩევნების შედეგებთან დაკავშირებით, რომელიც პუტინის გამარჯვებას მოწმობს, "იმდენად შთამბეჭდავია, რომ უბრალოდ არ სჯერა". ის არჩევნებს სიყალბედ თვლის, პუტინს კი დიქტატორად და ომის დამნაშავედ.
"მივხვდი, რომ სანქციები ისე არ მუშაობს, როგორც უნდა მუშაობდეს. რუსეთის ეკონომიკა ძალიან ძლიერია და ჩვენ უნდა გავაორმაგოთ ჩვენი ძალისხმევა მათი ეკონომიკური აქტივების განსახორციელებლად. დასკვნა ის არის, რომ რუსეთის აღიარება მეორად სანქციებს უფრო მნიშვნელოვანს გახდის. ამიტომ ისეთი ქვეყნები, როგორიცაა ინდოეთი, ჩინეთი და სხვები, რომლებიც რუსეთთან ბიზნესს აწარმოებენ, ამას საკუთარი რისკის ქვეშ გააკეთებენ," - აღნიშნა სენატორმა.
სენატორი კიევში ვიზიტისას უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისაც შეხვდა. მონაწილეებმა შეხვედრაზე უკრაინის საჭიროებები და NATO-ში ინტეგრაცია განიხილეს.
"დღეს ამერიკელ სენატორს ლინდსი გრეჰემს ვუმასპინძლე. ჩვენ განვიხილეთ უკრაინის შემდგომი ყოვლისმომცველი დახმარება. მე ვაცნობე სენატორ გრეჰემს ფრონტის ხაზის მდგომარეობა და ჩვენი არმიის პრიორიტეტული საჭიროებები. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენმა პარტნიორებმა განაგრძონ სამხედრო და ტექნიკური დახმარება, როგორიცაა საჰაერო თავდაცვის სისტემები და რაკეტები. ჩვენ ყურადღება გავამახვილეთ უკრაინის NATO-ში ინტეგრაციაზე, აგრესორ სახელმწიფოზე სანქციების ზეწოლის გაზრდაზე და გაყინული რუსული აქტივების გამოყენებაზე უკრაინის გადაუდებელი საჭიროებისთვის. უკრაინის ბრძოლა დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის გრძელდება. უკრაინის მუდმივი მხარდაჭერა საერთაშორისო პარტნიორების, განსაკუთრებით შეერთებული შტატების მხრიდან, ახლა უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ოდესმე, ჩვენი ტერიტორიების დეოკუპაციისა და ჩვენი ხალხის დაცვის გეგმების განხორციელებისას. დემოკრატიამ და თავისუფლებამ უნდა გაიმარჯვოს - ახლა და ყოველთვის." - წერს ზელენსკი.