ზელენსკი კიევში NATO-ს სამხედრო კომიტეტის თავმჯდომარეს შეხვდა
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი NATO-ს სამხედრო კომიტეტის თავმჯდომარეს, ადმირალ რობ ბაუერს შეხვდა, სადაც მათ უკრაინის მხარდაჭერაში ალიანსის საკოორდინაციო როლის გაძლიერების შესაძლებლობა განიხილეს.
"მადლობა სრულმასშტაბიანი ომის დაწყების შემდეგ უკრაინაში პირველი ვიზიტისთვის. ეს არის ჩვენი საზოგადოების მხარდაჭერის სერიოზული სიგნალი. NATO-ს და ალიანსის წევრი ქვეყნების მხარდაჭერა, უპირველეს ყოვლისა, ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ჯარისკაცების და მშვიდობიანი უკრაინელების ზნეობისთვის. ჩვენ ნამდვილად ვაფასებთ იმ ფაქტს, რომ შეგვიძლია თქვენი იმედი გვქონდეს," - განაცხადა ზელენსკიმ.
მან NATO-ს სამხედრო კომიტეტის ხელმძღვანელს უკრაინის პრიორიტეტული თავდაცვის საჭიროებების შესახებ აცნობა და ხაზი გაუსვა დამატებითი საჰაერო თავდაცვის სისტემების გადაუდებელ აუცილებლობას, რათა საიმედოდ დაიცვან უკრაინელები მუდმივი სარაკეტო და თვითმფრინავების თავდასხმებისგან.
ზელენსკიმ ბაუერს ასევე გააცნო უკრაინული მხარის მოლოდინები, ვაშინგტონში, NATO-ს წლევანდელი სამიტიდან.
"ჩვენი იმედი გვაქვს ჩვენი ქვეყნის მიღწევებისა და ვაშინგტონის სამიტის გადაწყვეტილებების სამართლიან შეფასებაზე, რომელიც შეძლებს უკრაინის ალიანსში გაწევრიანებასთან დაახლოებას," - აღნიშნა მან.