"მადლობა გადავუხადე მიშელს უკრაინისთვის 5 მილიარდი ევროს დამტკიცებისთვის," - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ევროსაბჭოს პრეზიდენტ შარლ მიშელს ევროსაბჭოს შეხვედრამდე ერთი დღით ადრე ესაუბრა.
"ევროსაბჭოს შეხვედრის წინა დღეს მე ვესაუბრე ევროპის საბჭოს პრეზიდენტს, შარლ მიშელს. ჩვენ ყურადღება გავამახვილეთ შემდგომ ნაბიჯებზე უკრაინის EU-თან გაწევრიანების მოლაპარაკებების რეალური დაწყებისკენ, ისევე როგორც EU-ის შემდგომი ყოვლისმომცველი მხარდაჭერა უკრაინის მიმართ. მადლობა გადავუხადე ევროსაბჭოს პრეზიდენტს EU-ის საბჭოს მიერ გუშინ, ევროპის სამშვიდობო ფონდის ფარგლებში, უკრაინის დახმარების სპეციალური ფონდისთვის 5 მილიარდი ევროს დამტკიცებისთვის.
ჩვენ ასევე გამოვავლინეთ უკრაინაში საარტილერიო საბრძოლო მასალის მიწოდების პოტენციური გზები. ჩვენ განვიხილეთ უკრაინისთვის ავტონომიური სავაჭრო შეღავათების კიდევ ერთი წლით გახანგრძლივების მნიშვნელობა. მე ხაზგასმით აღვნიშნე, რომ EU-თან ვაჭრობის ლიბერალიზაციის რეჟიმის შენარჩუნება გადამწყვეტია ომის დროს უკრაინის ეკონომიკის მხარდასაჭერად," - განაცხადა ზელენსკიმ.